Ořechový dort vějíř – recept

Zařazení:

Moučníky, Dorty, Zákusky, Pro děti

Kuchyně:

Počet osob:

4

Doba přípravy:

120 minut

Ingredience:

na dort: 4 žloutky 4 bílky 300 g pískového cukru 10 lžic studené vody 200 g hrubé (polohrubé) mouky 100 g strouhaných ořechů 1 lžíce citronové kůry 1/2 kypřícího prášku marmeláda na potření na plnění kávový jíškový krém: 50 g másla 80g hladké mouky 100 g cukru 1/4 l černé kávy na přidání do jíškového krému: 120 g másla 50 g cukru na zdobení: žloutkový krém který používám do věnečků: 1/2 l mléka 3 žloutky 50 g solamylu 150 g cukru

1 vanilkový cukr

Postup:

Žloutky utřeme s cukrem do pěny. Po zatření všech žloutků vetřeme po lžících vodu vždy se lžící mouky. Okořeníme citronovou kůrou a strouhanými oříšky nebo vlašskými ořechy. Mouku smícháme s práškem do pečiva a přimíháme ji do vzniklé směsi. Nakonec lehce vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto nalijeme do moukou vysypané a máslem vymazané dortové formy.

Pečeme velmi zvolna i 45 minut. Vnitřní krém: máslo dáme do kastrůlku a na plotýnce ho rozpustíme, odstavíme a přimícháme mouku s cukrem, zamícháme, znovu dáme na plotýnku a hned jak se jíška spojí zalijeme ji 1/4 litrem kávy. Vymícháme hladkou kaši a když zhoustne, odstavíme ji. Necháme za občasného míchání vystydnout.

Zbylé máslo utřeme s cukrem a po lžičkách do něj zapracováváme vychladlou jíšku. Třeme, až krém hodně nabude. Krém na zdobení: V trošce mléka umícháme solamyl se žloutky a vlijeme do zbytku mléka. Přidáme oba cukry, postavíme do vroucí lázně a kvedláme. Necháme vystydnout, našleháme a zdobíme.

Dohotovení: korpus 2x prokrojíme, pomažeme marmeládou, naplníme krémem, sestavíme, zdobíme.

O receptu Ořechový dort vějíř 07.04.2012 13.04.2012

 

Další fotografie k receptu Ořechový dort vějíř
Tento podle čokoládovo oříškové číše v albu
Fotka: Lenyn

Ořechový dort vějíř

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang