Online lékárny během koronaviru zažívají boom – rostou meziročně o desítky procent

Pandemie koronaviru nahrává online prodeji, urychluje digitalizaci a automatizaci. Péče o zdraví je dnes pro většinu lidí prioritou a to se samozřejmě projevuje v oboru lékárenství. Kvůli omezení pohybu si zákazníci stále více zvykají na nákupy v e-shopech. Online lékárnám tato situace přinesla nebývalý rozvoj a růst tržeb.

Podle studie analytické společnosti IQVIA navýšily internetové lékárny prodeje o 54 procent na 3,2 miliardy korun. Nejrozšířenější tuzemská síť lékáren Dr. Max, která má v České republice 500 lékáren, zaznamenala v online službě Dr. Max e-shop nejvyšší nárůst během první jarní vlny a následně na podzim. 

Zatímco v roce 2019 dosáhla online lékárna Dr. Max obratu jedné miliardy Kč, v roce 2020 tuto částku překonala již v říjnu. Podobně si vedou další velké online lékárny jako Pilulka a Benu.

Český e-shop společnosti Benu, která má v Česku více než 270 lékáren, vyrostl během loňského roku několinásobně. Během první vlny koronaviru dosáhl v nejprodávanějších kategoriích dokonce 800 %.

Benu dlouhodobě spolupracuje s online supermarketem Rohlík, který léky z Benu lékárny doveze zákazníkům až domů. V rámci této spolupráce vzrostly tržby Benu lékárny za rok 2020 o 100 % oproti roku 2019.

Skupina Pilulka V České republice provozuje 31 vlastních a 120 partnerských lékáren. V online prostředí dosáhla loni tržeb ve výši 1,4 miliardy, což je ve srovnání s rokem 2019 o 50 % více. Celkem za rok 2020 odbavila Pilulka 1,2 milionu objednávek, nejsilnějšími měsíci byly listopad a prosinec. 

Poptávka zákazníků v době pandemie

Nejprodávanějšími výrobky z volně prodejných léků byly v loňském roce vitaminy, minerály a nutriční suplementy. Roční nárůst prodeje těchto výrobků činil 41 % a celkově se za ně utržilo 3,5 miliardy korun.

Na 3,5 miliardy korun dosáhly i prodeje v kategorii léky na bolest, které meziročně vzrostly o 8%.

Poptávka zákazníku se v průběhu roku 2020 proměňovala. Na začátku pandemie koronaviru vzrostl zájem o české nanoroušky a respirátory a dezinfekci. České nanoroušky jsou k zakoupení například na preventiko.cz nebo na nanoSPACE.cz.

Zvýšený byl zpočátku zájem o přípravky proti nachlazení, kašli a respiračním potížím. Zákazníci se těmito přípravky předzásobili a následně zájem klesl. Na podzim propad prodeje těchto léků a přípravků trval.

V době první vlny pandemie zaznamenaly lékárny zvýšený zájem o paralen, na podzim naopak poklesl tradiční zájem o přípravky na kašel, chřipku a nachlazení. Důvodem je nejspíš používání ochranných prostředků a nižší interakce lidí.

Skvěle se v průběhu celého roku 2020 prodávaly doplňky stravy, do kterých Češi investovali ve snaze posílit svou imunitu. Jen v síti Dr. Max vzrostl obrat za vitamíny meziročně o 150 %. Dobře se prodávaly přípravky s obsahem vitamínu D a C.

Strava lidí mnohdy nebývá příliš pestrá, aby v ní byly obsaženy všechny důležité látky. Doplňky stravy jsou speciálně vyvinuté tak, aby právě chybějící látky doplnily.

Naopak jsou kategorie lékárenského zboží, o které byl kvůli pandemii koronaviru výrazně nižší zájem. Jde především o dermakosmetiku – hlavně přípravky na opalování a sportovní výživu.

TIP: Kvalitní českou dermakosmetiku nabízí český e-shop Dermacol. Vysoce kvalitní produkty z oblasti sportovní výživy lze nalézt na e-shopech Inkospor, Fitness4u, My.Protein.czProtein.cz.

eRecept

Vývojem si v pandemii prošly také léky na předpis. Během jarní vlny, kdy se země uzavřela a s ní do jisté míry i zdravotnictví, byl znatelný pokles vydaných léků na předpis. V následujících měsících byl však propad vyrovnán. Velké změny doznal tzv. eRecept.

eRecept je možnost nechat si od svého lékaře poslat předpis na léky do SMS, bez nutnosti návštěvy ordinace. eRecept funguje už několik let, ale teprve v loňském roce jej začali lidé využívat ve větší míře.

Nově je možné léky napsané na eRecept v lékárnách předem rezervovat a do konkrétní lékárny dojít na jistotu. Tato služba je oblíbená a pacienty hojně využívaná. Rezervovat se dají léky, které jsou skladem na lékárně, ale i léky na objednávku či léky individuálně připravované v laboratoři.

Rozvoz léků domů

Další služba, která se v oblasti lékárenství rapidně rozvíjí je rozvoz léků až domů. Službu velmi oceňují pacienti trpící akutními obtížemi a pacienti v karanténě.

Lékárna Benu takto spolupracuje s online supermarketem Rohlík a v plánu má také spuštění vlastní dovážkové služby. Internetová lékárna Pilulka nabízí službu Pilulka Autem. Zatím je tato služba dostupná pouze zákazníkům z Prahy a blízkého okolí. V dohledné budoucnosti však Pilulka plánuje rozšířit službu do dalších velkých měst.

Dr. Max nabízí ke svému e-shopu dopravu zdarma pro přihlášené zákazníky, tedy členy věrnostního klubu. Ta se ovšem netýká léků na předpis, ale pouze volně prodejných léků a dalšího lékárenského zboží. Dr. Max testoval také rozvoz léků na předpis pacientům starších 65 let, v současnosti v této aktivitě nepokračuje.

Slevy, akce a věrnostní programy online lékáren

Věrnostní programy pro zákazníky se stávají samozřejmostí pro široké spektrum obchodů. Platí to i pro internetové lékárny, které navíc nad rámec různých slev a akcí nabízí i další služby týkající se péče o zdraví.

Největší české online lékárny nabízejí tyto věrnostní programy:

  • Pilulka klubSleva Pilulka na léky, kosmetiku a drogerii, pro čerpání výhod je třeba získat zákaznickou kartu, vydává se v jakékoliv kamenné lékárně Pilulka, po celé České republice se nachází přes 30 prodejen 
  • Karta výhod Dr. MaxDr. Max karta poskytuje slevy a odměny jako je slevový kupón Dr. Max, zákaznickou kartu Dr. Max lze získat na kterékoliv kamenné prodejně Dr. Max nebo na webových stránkách Dr. Max
Držitelé Karty výhod Dr. Max mohou využívat speciální zvýhodněné Dr. Max ceny na volně prodejné léky, léky na předpis i další produkty. Oblíbeným benefitem jsou individuální slevové kupóny.

Slevy, akce, slevové kupóny a kódy nabízí také Lékárna.cz. Jak se dá zařídit sleva na Lékárna.cz? Například přes cashbackové portály, které představují způsob, jak ušetřit ještě více peněz při nákupech na internetu. Na Tipli.cz je možné získat na nákup na e-shopu Lékárna.cz slevový kupón. Kupón zajišťuje slevu ve výši 5 % na každý nákup.

Růst tržeb a rozvoj online lékáren bude pokračovat

Přechod zákazníků k online nákupům se výrazně promítl do dalšího směřování internetových lékáren. Společnosti předpokládají, že změny, které pandemie koronaviru přinesla, budou trvalé. Zákazníci si pravděpodobně zvyknou na tento pohodlný styl nakupování a budou jej využívat i po odeznění pandemie.

Dr. Max se nově snaží o lepší provázání online a offline nabídky. Komunikuje také například nový rezervační systém pro receptové léky.

Dříve byl respirátorů a roušek nedostatek. Nyní jsou již lékárny dostatečně zásobeny. Na výběr jsou výrobky tuzemské i zahraniční.

Pilulka mimo jiné od jara 2020 rozšířila kapacity na skladě a nyní komunikuje šíři sortimentu a také se věnuje edukaci personálu i zákazníků

Benu lékárna pracuje na své vlastní dovážkové službě, která bude alternativou ke spolupráci s online supermarketem Rohlíkem. V té hodlá společnost pokračovat i nadále.

Na celosvětovou koronavirovou pandemii reaguje také řada dalších obchodů rozšířením své nabídky o různé roušky a jiné ochranné pomůcky. Výjimkou nejsou ani čínské e-shopy, jako je například AliExpressWishAlibabaBanggood.

Na levných čínských e-shopech je možné sehnat laciné nanoroušky, jejichž ceny se pohybují již od pár desítek korun za kus. Ochrana těchto levných nanoroušek zakoupených v Číně však nemusí být dostačující.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang