Jablečná povidla s octem – recept

Chcete si připravit povidla na zimu nebo potřebujete  zpracovat jablka a už jste vyzkoušeli mnoho receptů na štrůdly a moučníky. Jablečná povidla si oblíbíte a budete si je chtít připravit i na příští rok.

Jablečná povidla i hrušková povidla používáme především na koláče, navrch na ozdobu i jako náplň. Dodají pokrmu výbornou nezaměnitelnou chuť. Hrušková povidla i povidla z jablek můžeme potřít také na francouzské palačinky, lívance či vdolky nebo si je dát na snídani s různými druhy pečiva.

Výroba povidel je jedním z tradičních způsobů, jakými zpracováváme a uchováváme zralé ovoce. Snadno tak zpracujeme i ovoce přezrálé. Můžeme uvařit velmi chutná jablková, hrušková nebo klasická švestková povidla.

Jablečná povidla jsou chuťově méně výrazná, než hrušková. Co se týká trvanlivosti jsou povidla z jablek trvanlivější než hrušková, ale zase ne tak trvanlivá, jako švestková. Pokud je nechceme chemicky konzervovat, neskladujeme je příliš dlouho. Doporučená doba spotřeby je cca 6 měsíců.

Ingredience:

  • 5 kg jablek
  • 2,5 kg cukru
  • 1/8 l octa

Postup:

  1. Vyzrálá, klidně i popadaná jablíčka oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle.
  2. V porcelánové nebo skleněné míse smícháme jablka s cukrem a octem a necháme 24 hodin odstát. Poté vše přendáme do hrnce a svaříme, až jablka zesklovatí.
  3. Jablečná kaše se nyní musí zahustit odpařením velké části vody. Hrnec nechte na mírném ohni, kaše občas pustí bublinu jako bahenní vřídlo.
  4. Sem tam kaši promíchejte vařečkou, aby se hmota nepřichytla. Zde je důležité nemíchat rychle, aby se za vařečkou neudělala stopa, až je vidět dno. To by se totiž vznikající povidla připálila.
  5. Horká jablečná povidla přendáme do čistě vymytých sklenic a pořádně zavíčkujeme.
  6. Jablečná povidla jsou velice dobrá, vhodná hlavně na koláče a lívance. Vydrží hodně dlouho a mají moc pěknou barvu.

Tipy pro vás

  • Nebojte se rumu je to konzervant a povidla Vám krásně ovoní.
  • Hrdlo sklenice i víčko přes uzavřením otřete ubrouskem navlhčeným alpou.
  • Povidla jsou výborná do bílého jogurtu nebo na lívance či palačinky, třeba tyto pohankové.
  • Čím zralejší jsou jablíčka, tím sladší bude výsledek.
  • Povidla můžete dělat v hrnci, pekáči nebo na plechu. Čím nižší vrstva, tím dříve jsou hotová.
  • Výhodou trouby je, že povidla v ní můžeme dělat přes noc. Pokud se nám večer nezdají dostatečně hustá a bojíme se, že by se v noci spálila, dáme troubu jen na 50 °C . Ráno ověříme hustotu, opět je přivedeme k varu a máme hotovo.
  • Pro skvělou vůni můžete do povidel přidat i perníkové koření nebo skořici.

Povidla jsou naší specialitou. S pojmem povidla se setkáte jen u nás, Slováků, Poláků a také na Ukrajině. Německé powidel je již slovo převzaté a odkud asi?

Povidla jsou jednou z nejjednodušších metod konzervace ovoce. Díky dlouhému odpařování jsou povidla zbavená vody v takovém měřítku, že se i bez sterilizace a těsného uzavření nekazí, ani neplesniví.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang