Hot Wheels – sen o nablýskané kapotě a čtyřech kolech

Přijď, ukážu ti svou sbírku… motýlů, céček, známek, cedulí, časopisů, mincí, hracích karet, figurek Funko POP, her na PC, Lpček…

Jednou z nejtypičtějších hraček, kterou si může dítě (nakonec ale i dospělý, proč ne) přát, je auto. To zní docela obyčejně a poněkud tuctově. Jasně. Jenže když zmíníme pojmy jako „angličáky“, Matchbox nebo Hot Wheels, tak se závanem vzpomínek i vzrušení rozšíří pohled nejednoho z těch, kdo by prve zíval nudou. Všechna tři zmíněná slova v sobě totiž snoubí dětské sny a touhy, šťastné okamžiky i sběratelskou vášeň.

Není auto jako auto

V případě Hot Wheels autíček a konkurenčních Matchbox se sice fanoušci zmenšených závoďáků, náklaďáků, rodinných vozů a dalších více či méně známých modelů vozů rozdělují na dva tábory, ale jejich sdílený zápal pro nablýskané kapoty a plynule se točící kola není o nic menší než ten, se kterým prohání motory svých miláčků majitelé skutečných vozů.

Kde se zrodila vášeň

Pokud jde o značku Hot Wheels a první modely autíček nesoucí hrdě toto dnes již celosvětově známé označení, tak se musíme vrátit do roku 1968. V tomhle roce totiž společnost Mattel (no ano, neupsali jsme se) přestavila na veletrhu hraček v New Yorku svou prvotinu a z nápadu spoluzakladatele společnosti Elliota Handlera se zrodila legenda. 

Jako vůbec první spatřilo světlo světa autíčko Chevrolet Camaro. Jednalo se o malý sportovní vůz v modré barvě, po kterém společnost Hot Wheels zaplavila trh dalšími a dalšími sporťáky a nejrůzněji modifikovanými vozy. Z pásů této „továrny na sny“ tak později sjela například Corvette následovaná Cadillac Eldorado a dál to byl Pontiac Firebird nebo Ford Mustang.

Přesto, že společnost Hot Wheels není logicky z hlediska představení nových modelů autíček schopna překročit stín automobilek produkujících skutečné vozy, co do počtu vyrobených modelů je strčí do kapsy raz dva (a to hned všechny najednou).

V současné době totiž tahle „pidiautomobilka“ se silným jménem chrlí každou vteřinu úctyhodných 17 kusů autíček, přičemž se ročně jejich nabídka rozroste přibližně o 130 nových modelů. Od roku 1968 se jich do světa podívalo už víc jak 6 miliard.

Jestli ale máme mluvit o tom, kde nebo kdy se rodí sběratelská vášeň, tak bude snazší zapátrat ve vzpomínkách těch, kdo fenoménu Hot Wheels propadli.

Bruce Pascal

Veselý, sympatický chlapík s dětskou radostí v očích, kdykoliv má mluvit o své lásce. To je Bruce Pascal, jeden z největších sběratelů autíček Hot Wheels na světě, muž, který sběratelství povýšil na umění.

Své první autíčko dostal dárkem ve svých sedmi letech a dnes jeho sbírka čítá přes 4 000 kusů těchto nádherných modelů autíček, mezi kterými nechybí ani extrémně vzácný legendární Volkswagen T1 v růžovém provedení, tzv. „Pink Rear Loader Beach Bomb“. Hodnota tohoto modýlku se pohybuje kolem 150 000 dolarů, takže něco přes 3 miliony korun.

Zmíněný růžový Volkswagen ovšem není jediné vzácné autíčko v Brusově sbírce. Vedle „růžové bomby“ se Bruse může pochlubit i dalšími modely, kvůli kterým (a samozřejmě nejen kvůli nimž) se celková hodnota Brusovy sbírky Hot Wheels autíček odhaduje na částku přesahující milion dolarů.

Navzdory rozsáhlosti své sbírky (kterou Bruse přetvořil do podoby muzea, kde každého milovníka autíček Hot Wheels rád uvítá), Bruce zatím neuvažuje o zanesení svého jména do Guinnessovy knihy rekordů, ačkoliv i v tomto směru má určité ambice.

Jak vidno, sběratelská vášeň mnohdy přichází s prvním získaným předmětem, v tomto případě s prvním autíčkem. V roce 1968 zažívaly modýlky autíček Hot Wheels obrovský boom a snad neexistoval chlapec, který by netoužil alespoň jedno z nich vlastnit.

A ačkoliv slávu této legendární značky přeci jen už trochu zanesl prach více než padesáti let působení na trhu, oblibě mezi malými i velkými motoristy se těší stále.

Sběratelství

Šance získat Hot Wheels prvotiny už sice dávno minula, ale na druhou stranu, na dobré věci není nikdy pozdě. Takže pokud máš dostatek nadšení a nějaký ty prachy navíc, není důvod, proč směle nevykročit v Brůsových šlépějích.

Konečně ani on sám se obchodování se svými modýlky nebrání a dokud budou lidi ochotní vyvážit exklusivitu náležitým počtem chechtáků, budou modýlky autíček Hot Wheels stále v kurzu.

Na trhu je navíc k dostání celá řada cenově dostupných „obyčejných“ modelů, které sice asi ostřílené sběratele neuchvátí, nicméně začátečníkovi toužícímu po založení vlastního vozového parku zcela jistě přijdou vhod.

Pozitivní na věci je taky fakt, že na rozdíl od vzácných modelů Hot Wheels, kterými disponují někteří ostřílení sběratelé, se pořizovací cena těchto základních modýlků pohybuje většinou v rozmezí sto až sto padesát korun, dražší kousky pak kolem tří set.

Vedle samotných autíček jsou ale k dostání i rozličné Hot Wheels komponenty. Jedná se přitom o nejrůznější součásti Hot Wheels dráhy, která ač na první pohled spadá spíš do dětského světa, najde své fanoušky i v řadách dospělých milovníků zmíněné značky. Pořizovací cena jednotlivých částí Hot Wheels dráhy pak většinou začíná na částce kolem tří set korun a výš.

Závěrem

Sbírání modýlků aut není kratochvíle pro každého. Někdo svá autíčka Hot Wheels opatruje jako oko v hlavě, jiný s nimi provádí akrobatické kousky. Pro někoho je představa navždy uschovaných hraček v krabicích noční můrou, pro jiného vášní. Ať už ale s modýlky Hot Wheels nakonec jejich majitelé naloží jakkoliv, pořád platí, že kdo si hraje, nezlobí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang