
Víme, že na mužskou neplodnost má vliv životní styl, stres i strava. Ale co kdyby za zhoršenou pohyblivost spermií mohl i zvyk nosit mobil v kapse? Vědecké studie stále častěji spojují mužskou neplodnost s působením elektromagnetického záření z mobilních telefonů, laptopů a jiných digitálních zařízení. Je to opravdu tak a jak se před tímto moderním rizikem chránit?
Vliv elektromagnetického záření na pohyblivost spermií
Elektromagnetické záření je všude kolem nás – od mobilních telefonů po Wi-Fi routery. Ačkoliv nám tyto technologie usnadňují život, mají i své stinné stránky. Podle výzkumů publikovaných v odborných časopisech se vliv elektromagnetického záření na zdraví mužů může projevit především ve zhoršení kvality spermatu.
Jedna ze studií prokázala, že nízkofrekvenční elektromagnetické záření značně negativně ovlivňuje pohyblivost spermií. Experiment ukázal, že u spermií vystavených elektromagnetickému záření došlo k výraznému snížení rychlosti už po pouhých 15 minutách od zahájení experimentu. Po 30 minutách byl tento efekt ještě výraznější a negativně ovlivňoval i frekvence změny směru a pohybu bičíku spermií.
Jaké konkrétní účinky má záření na spermie?
Vědci z různých zemí docházejí ke stejnému závěru – jedním z faktorů co způsobuje neplodnost u současných mužů je i působení elektromagnetických polí. Tato pole mají na spermie celkově negativní vliv. Kromě snížení jejich pohyblivosti mohou totiž vyvolávat i řadu dalších problémů:
- snížení rychlosti pohybu spermií – spermie se pohybují pomaleji a méně efektivně,
- narušení DNA ve spermiích – což může vést ke genetickým poruchám,
- oxidativní stres – který poškozuje buněčné struktury spermií,
- změny v metabolismu spermií – vedoucí k tomu, že se u nich předčasně vyčerpá energie.
Zajímavé je, že různé frekvence záření mají rozdílné účinky. Zatímco některé nízké frekvence (43 kHz) paradoxně pohyblivost spermií často zvyšují, vysokofrekvenční záření z mobilních telefonů (900 MHz a výše) má převážně negativní účinky.

Co všechno může mužskou plodnost ohrozit?
Vedle elektromagnetického záření existuje celá řada faktorů, co způsobuje neplodnost u mužů. Mezi nejčastější patří:
- vysoká teplota v oblasti varlat,
- kouření a alkohol,
- stres,
- špatná životospráva a obezita,
- toxiny z životního prostředí.
Elektromagnetické záření tak doplňuje již známé rizikové faktory a není radno ho podceňovat. Zvláště pokud muž dlouhodobě pociťuje pokles libida nebo se s partnerkou neúspěšně snaží o dítě.
Fakt: Podle metaanalýzy publikované v odborném časopise Reproductive Biology and Endocrinology (2021) dochází při každodenním nošení mobilního telefonu v kapse ke statisticky významnému poklesu pohyblivosti spermií až o 8 %.
Každodenní zdroje elektromagnetického záření
Elektromagnetické záření působí z mnoha zdrojů, se kterými přicházíme denně do kontaktu:
- mobilní telefony – zejména při nošení v kapsách kalhot v blízkosti reprodukčních orgánů,
- motebooky připojené k Wi-Fi – zvláště, když leží na klíně,
- bezdrátové routery – neustálý zdroj elektromagnetického záření v domácnosti,
- mikrovlnné trouby – i když jsou stíněné, určité záření propouštějí,
- chytré domácí spotřebiče – jejich počet v domácnostech stále narůstá.
Jak se chránit a zvýšit plodnost mužů?
Jaké kroky podniknout abyste riziko spojené s elektromagnetickým zářením minimalizovali:
- Mějte elektronická zařízení dál od reprodukčních orgánů – nenoste telefon v kapse kalhot a nepokládejte notebook přímo na klín.
- Používejte hands-free (bezdrátová sluchátka) – snížíte tak množství záření, které dopadá na tělo při telefonování.
- Vypínejte Wi-Fi – když ji nepoužíváte, zejména na noc.
- Používejte stínicí materiály – na trhu jsou dostupné speciální textilie a pouzdra, které mohou blokovat elektromagnetické záření.
- Dbejte na stravu bohatou na antioxidanty – ty pomáhají chránit spermie před oxidativním stresem, který vám záření způsobuje. Jezte potraviny bohaté na vitamíny C, E a selen.
Pokud se potýkáte s problémy s početím, je určitě na místě konzultovat situaci s odborníkem na reprodukční medicínu. Příčin totiž může být celá řada. Zároveň situaci jen prospěje změna způsobu používání elektrických zařízení, aby vaše reprodukční orgány byly vystaveny co nejmenšímu množství záření.
Zdroje:
https://www.pragueivf.com/cs/poskytovana-pece/vysetreni-neplodnosti/muze
https://www.aaem.pl/pdf-116019-54849?filename=Effect%20of%20low_frequency.pdf
https://is.muni.cz/th/gc4gi/Vachouskova_EMP.pdf
https://rep.bioscientifica.com/view/journals/rep/152/6/R263.xml
Zdroj foto: Shutterstock, vlastní