Kuřecí rizoto – recept

Kuřecí rizoto je lahodný a vydatný pokrm, který kombinuje bohatost krémové rýže s pikantní chutí křehkého kuřecího masa.

Tento klasický italský recept tradičně spočívá v pomalém vaření rýže Arborio s kuřecím vývarem a bílým vínem, přičemž se přidává dušené kuřecí maso, cibule, česnek a bylinky pro zvýraznění chuti. Výsledkem je krémový a aromatický rýžový pokrm, který se jistě stane oblíbeným. Díky své univerzálnosti se dá upravit různými přísadami, jako je zelenina, houby nebo dokonce sýr, což z něj činí ideální jídlo pro každou příležitost.

Ingredience:

 • 2 kuřecí prsa bez kůže a kostí, nakrájená na kousky
 • 1 šálek rýže Arborio
 • 4 šálky kuřecího vývaru
 • 1 cibule nakrájená nadrobno
 • 3 stroužky česneku, mleté
 • 1 šálek bílého vína
 • 1 šálek strouhaného parmezánu
 • 2 lžíce másla
 • 2 lžíce olivového oleje
 • čerstvá nasekaná petržel (na ozdobu)
 • sůl a pepř podle chuti

Postup:

Na velké pánvi nebo v hrnci rozehřejte olivový olej na středním plameni. Přidejte kousky kuřete a osolte je a opepřete. Vařte, dokud kuře nezhnědne a není propečené. Vyjměte z pánve a dejte stranou.

Ve stejné pánvi rozpusťte na středním ohni máslo. Přidejte nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek a restujte, dokud cibule nezprůsvitní a nezavoní.

Do pánve přidejte rýži Arborio a dobře promíchejte, aby se rýže pokryla máslem. Rýži opékejte asi 2 minuty.

Přilijte bílé víno a míchejte, dokud ho rýže nevstřebá. Začněte přidávat kuřecí vývar, po jedné naběračce, a neustále míchejte.

Pokračujte v přidávání kuřecího vývaru po naběračkách a míchejte, dokud se každá naběračka nevstřebá, než přidáte další. To pomůže uvolnit škrob z rýže a vytvořit krémovou strukturu.

Asi po 15-20 minutách nebo když je rýže uvařená, ale stále mírně tuhá (al dente), přidejte zpět do pánve uvařené kuřecí maso a promíchejte.

Vmíchejte nastrouhaný parmazán a podle chuti osolte a opepřete. Vařte další 2-3 minuty, dokud se sýr nerozpustí a rizoto nebude krémové.

Odstavte z ohně a před podáváním nechte rizoto několik minut odpočinout. To umožní, aby se chutě propojily. Kuřecí rizoto podávejte horké, ozdobené čerstvou petrželkou. Dobrou chuť!

Do rizota můžete přidat také nějakou zeleninu, například hrášek nebo houby, pro lepší chuť a texturu. Jednoduše je osmahněte na samostatné pánvi a přidejte je v kroku 7 spolu s kuřecím masem.

Věděli jste, že?

Klasické italské risotto je pokrm, který má hluboké kořeny v italské kultuře a kuchyni. Je to krémový, hřejivý pokrm, na kterém si pochutnává mnoho lidí po celém světě.

Nejklasičtější verze risotta se připravuje z krátkozrnné rýže, jako je Arborio, Carnaroli a Vialone Nano, která se vaří v aromatickém vývaru, dokud nedosáhne krémové konzistence.

Prvním krokem při přípravě risotta je vytvoření vývaru. Tradiční italské risotto se připravuje z hovězího nebo kuřecího vývaru a často obsahuje bílé víno, cibuli, česnek a bylinky. Bohatost vývaru dodává risottu jeho jedinečnou chuť.

Po přípravě vývaru se do hrnce přidá rýže a pomalu se vaří, dokud není al dente. Během vaření rýže absorbuje chuť vývaru a vytvoří krémové a aromatické risotto. Po uvaření se rýže obvykle dochutí máslem a sýrem Parmigiano-Reggiano.

Risotto lze podávat jako hlavní jídlo nebo jako přílohu. Často se kombinuje s mořskými plody, jako jsou krevety nebo hřebenatky, nebo se může podávat s různými druhy zeleniny. Kromě toho se může použít jako základ pro další pokrmy, například rizotové koláče nebo rizotové kuličky.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang