Pomazánka cottage – recept

Až nebudete vědět, co připravit na svačinu na výlet nebo do práce, a nebudete chtít klasickou tuňákovou, pikantní sýrovou pomazánku nebo krabí pomazánku, zkuste pro změnu tuto pomazánku s cottage sýrem. Kapie jí dodá krásný barevný kontrast.

Cottage je oblíbený mléčný výrobek, který se vyrábí z tvarohu z kravského mléka. Má jemnou, mírně nakyslou chuť a krémovou konzistenci. Obvykle je k dostání v malých kulatých nádobách a často je balen s různými příchutěmi, například s pažitkou, ananasem nebo bylinkami. Cottage je vynikajícím zdrojem bílkovin, vápníku a dalších důležitých vitamínů a minerálů.

Cottage je všestranná surovina, kterou si můžete vychutnat na řadu způsobů. Lze ho použít do salátů, dipů i jako posypku na toasty nebo krekry. Lze ho také přidat do slaných pokrmů, jako jsou quiche, nebo podávat jako přílohu k ovoci či zelenině. Jako sladkou pochoutku lze cottage smíchat s medem, skořicí a ořechy a vytvořit tak lahodný dezert.

Sýr cottage je skvělým zdrojem bílkovin, takže je ideální volbou pro ty, kteří chtějí zvýšit příjem bílkovin. Má také nízký obsah tuku a neobsahuje cholesterol, takže je skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí snížit příjem tuků a cholesterolu.

Sýr cottage je výživná a chutná potravina, kterou si můžete vychutnat na mnoho způsobů. Ať už ho podáváte jako svačinu, nebo ho použijete v receptu, sýr cottage se jistě stane hitem. Až tedy budete příště hledat chutnou a zdravou svačinu, proč nesáhnout po vaničce cottage?

Ingredience na pomazánku cottage

 • 1 kelímek sýra cottage
 • 1 trojúhelník mazacího sýra
 • 1 lžíce bílého jogurtu
 • 10 g eidamu
 • 5 cm kousek pórku
 • 1/4 červené kapie
 • sůl
 • bílý pepř

Postup na pomazánku cottage

 1. Červenou kapii nakrájíme na drobné kostky, pórek na slabounká půlkolečka.
 2. Sýr nastrouháme najemno. Vše v míse smícháme s ostatními surovinami, osolíme, opepříme a důkladně zamícháme.
 3. Pomazánku cottage dáme do lednice vychladit. Vychlazené podáváme s pečivem.

Věděli jste, že?

Původ sýra cottage sahá až do 17. století, kdy byl oblíbený na anglických farmách. Poté se jeho výroba rozšířila i na venkovské chalupy, kde vznikl i jeho název (cottage = chata), který mu zůstal dodnes. V České republice se cottage rozšířil v 90. letech minulého století.

Cottage patří mezi čerstvé nezrající sýry, jejichž výroba končí prokysáním. Tím, že nedochází k tzv. zrání, kdy působením mikroorganizmů dochází k procesům, které sýrům dodávají výraznou chuť a vůni typickou pro daný druh sýra, je chuť a vůně cottage jemná a mírně nakyslá.

Vzhledem k tomu, že se tepelně neošetřuje, je zdrojem prospěšných bakterií, které se svým blahodárným účinkem podílejí na zdravém střevního mikrobiomu a obranných procesech našeho organizmu.

Cottage je zdrojem kvalitních bílkovin, některých vitaminů a minerálních látek, nejcennější je obsah dobře využitelného vápníku. Díky svému složení má nízký glykemický index, dobře zasytí a je poměrně lehce stravitelný.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang