Marináda na maso – recept

Letní sezóna se blíží a určitě se hodí mít po ruce recept na marinádu třeba na grilovanou panenku. Marinádou můžete potírat i grilovanou zeleninu.

Marinády jsou skvělým způsobem, jak masu dodat chuť a zjemnit ho, a lze je použít pro jakýkoli druh masa, od hovězího přes kuřecí až po vepřové. Ať už grilujete, pečete nebo smažíte, marináda může vašim oblíbeným pokrmům, a pro nejlepší obědy, dodat lahodnou chuť.

Co je to marináda? Marináda je kombinace kyselých přísad, jako je ocet, citrusová šťáva nebo jogurt, a aromatických přísad, jako jsou bylinky, koření a olej. Kyselina pomáhá rozkládat tuhá svalová vlákna masa, aby změklo, zatímco aromatické přísady mu dodávají chuť a vlhkost.

Nejdůležitější částí přípravy marinády je výběr správných ingrediencí. Začněte kyselým základem, jako je ocet, citronová šťáva, limetková šťáva nebo jogurt. Poté přidejte aromatické přísady, jako jsou bylinky, koření, česnek, cibule a olej. Experimentujte s různými kombinacemi, abyste našli ideální chuťovou kombinaci pro svůj pokrm.

Jakmile si vyberete ingredience, je čas na marinování masa. Vložte maso do mělké misky, zalijte ho marinádou a otočte, aby se maso obalilo. Zakryjte misku plastovou fólií a nechte maso marinovat v chladničce nejméně dvě hodiny nebo až přes noc. Čím déle maso marinujete, tím bude křehčí a chutnější.

Když jste připraveni maso připravit, vyjměte ho z marinády a marinádu zlikvidujte. Před grilováním, pečením nebo smažením maso osušte papírovou utěrkou.

Marinády jsou skvělým způsobem, jak dodat oblíbeným pokrmům chuť a křehkost. Stačí jen několik jednoduchých ingrediencí a trocha času, abyste své oblíbené maso proměnili v lahodné pokrmy.

Ingredience na marinádu na maso

  • 3 lžičky sladké papriky
  • 1 lžička mletého pepře
  • 2 lžičky soli
  • 1 lžička kmínu
  • 1 lžička cukru
  • 6-7 stroužků prolisovaného česneku
  • 1 dcl převařené vody
  • 1 dcl oleje

Postup na marinádu na maso

  1. Všechny ingredience pořádně smíchejte dohromady.
  2. Vzniklou marinádu vlijte do masa, řádně všechno promíchejte a nechte marinovat alespoň dvě hodiny v chladu.

Věděli jste, že?

Dříve, když ještě nebyla lednice běžnou součástí domácností, se marinády používaly ke skladování masa. Postupně ale přestala marináda sloužit ke konzervaci potravin a stal se z ní skvělý pomocník při dochucování masa či zeleniny na grilování. 

Místo nádoby můžete na marinování použít uzavíratelný plastový sáček. Dá se z něj vytlačit vzduch, takže nemusíte maso v polovině doby obracet.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang