Během koronaviru stoupl počet českých prodejců na eBayi o 25 %

eBay je jedním z největších a nejúspěšnějších online tržišť na světě. Zákazníci z více než 200 zemí zde nacházejí miliony produktů. eBay je zcela jistě možností, jak obchodní aktivity přesunout do online prostředí a tím začít pronikat na globální trh s více než 183 miliony zákazníků. Online tržiště eBay se nově více zaměřuje na české obchodníky a prostřednictvím speciálního programu Program for Businesses posiluje podporu lokálních prodejců.

Online tržiště eBay se stává stále více populární u českých firem i malých podnikatelů. Dokazují to čísla z roku 2020. V loňském roce vzrostl počet českých prodejců na eBay o 25% a dostal se na celkových 7000. Většina českých produktů – konkrétně 61 % se prodá do Evropy a do Velké Británie, zbytek pak především do USA a dalších zemí světa.

Důvodem růstu online prodeje je samozřejmě pandemie koronaviru, která přeje světovým i českým e-shopům, čínským e-shopům a také internetovým tržnicím. Významný nárůst tržeb zaznamenal například Mall.cz a Alza.cz. Podobně jsou na tom také e-shopy jako Zoot či online tržiště Footshop.

Začněte prodávat na eBay a zajistěte až 70% růst podnikání za jeden rok.
Registrovat se na eBay je možné zde >

Samostatnou kapitolou jsou internetové lékárny jako Pilulka, Dr. Max, Benu a další, kterým v době pandemie rovněž vzrostly tržby a přibylo zákazníků.

eBay jako nová možnost

eBay je pro prodejce zcela jistě možností, jak obchodní aktivity přesunout do online prostředí a tím začít pronikat na globální trh s obrovským potenciálem. Nakupování na eBay v současnosti využívá více než 183 milionů zákazníků. Češi mají díky eBay vysoký potenciál prodeje do zahraničí, a to hlavně v kategoriích jako jsou automobilové součástky, elektronika a vybavení pro dům a zahradu.

Pokud chtějí prodejci v době lockdownů přežít, musí se nutně přesunout do online prostředí.

V současnosti prodává na eBay přes 7 000 aktivních prodejců z České republiky. Každých 31 vteřin uskuteční český obchodník prodej. V roce 2020 prodali Češi více než milion výrobků zákazníkům na celém světě. 

eBay podporuje české prodejce. Například v únoru 2021 uspořádala společnost webinář nazvaný „Jak uspět na globálním online trhu“. Čeští prodejci měli možnost dozvědět se více o tom, jak prodávat na eBay a seznámit se se zkušenostmi lokálních prodejců.

Účastníci webináře dostali nabídku přihlásit se do programu Growth Program for Businesses, v jehož rámci poskytují odborníci společnosti individuální poradenství, jak začít obchodovat na eBay a jak být na této platformě úspěšný.

Možnost prodeje zboží nabízejí i další platformy, jako jsou například Aukro či FacebookProdávat na Facebooku lze pomocí Facebook Marketplace nebo skrze skupiny přímo určené ke koupi a prodeji.

Přidejte se mezi 7 000 aktivních prodejců z České republiky.
Registrovat se na eBay je možné zde >

eBay – čísla a zajímavosti

V roce 2020 se nejvíce poptávanými kategoriemi staly dům a zahrada, sběratelské kousky, automobilové součástky, vybavení pro průmysl a byznys, elektronika a móda. Preference nakupujících změnila omezení způsobená pandemií koronaviru, ti se dnes mnohem více věnují svým domovům a automobilům.

Zájem českých zákazníků o nákup automobilových součástek vzrostl v roce 2020 o 159 %. S množstvím času stráveného doma přišly také nové koníčkynejvětším se stalo sběratelství. Extrémně se tak zvýšila poptávka po basketbalových kartičkách (nárůst 159 %), sběratelských modelech (105 %), modelech vláčků (77 %), sportovních autogramech (44 %) a uměleckých známkách (44 %).

Nejpopulárnějšími produkty prodávanými českými výrobci na eBay byly v roce 2020 videohry (více než 10 000 ks), součástky karburátorů (více než 9 000 ks) a známky (více než 8 000 ks).

Vůbec první česká věc prodaná na eBay je CD Sarah Connor (limitovaná edice) za 13 USD. Nejdražší zboží prodané z České republiky jsou náramkové hodinky Breguet Classique Wristwatch za 49 990 USD.

Nakupování na eBay

Nabídka zboží na eBay je opravdu různorodá, na eBayi se dá sehnat snad cokoliv, na co si člověk vzpomene – od vzácných starožitností a sběratelských produktů přes módu, kosmetiku nebo knihy až po elektroniku či motorová vozidla. Proto je také nakupování na eBay tolik populárni a neustále oslovuje nové zákazníky. Nakupování na eBay je možné i prostřednictvím aukce, podobně, jak je tomu u českého Aukra.

Jak nakupovat na eBay? Nakupování na Ebay je velmi snadné. Stačí k tomu několik kroků:

  • zaregistrovat se na eBay.cz
  • vyhledat produkty – pomocí vyhledávací lupy nebo podle klíčového slova
  • filtrovat produkty podle kategorií
  • vybrat produkt z ohledem na aktuální slevu a cenu dopravy
  • vybrat produkt podle hodnocení uživatelů

Registrace na eBay navíc přináší hned několik výhod, mezi které patří možnost prodávat na eBay, vytvoření wishlistu – seznamu přání, přehled objednávek nebo sledování zásilky z eBay.

Nakupovat v eBay shopu je možné i bez registrace, jako tzv. host. Plánuje-li však zákazník na e-shopu nakoupit opakovaně, je vhodné se na webu registrovat. Registrovat se musí také prodejci.  

Důležitým parametrem je doprava. Spousta prodejců ji nabízí zdarma, ale nemusí to být pravidlo. Je dobré sledovat, zda je u zboží pod šedým rámečkem napsáno „Free shipping“. Pokud ano, je doprava zdarma a pokud ne, cena dopravy se připočte k ceně produktu.

Dopravu zdarma nabízí vedle eBay mnoho dalších zahraničních e-shopů. Oblíbené jsou například čínské e-shopy s poštovným zdarma, zejména pak známý AliExpress s dopravou zdarma.

Dodací lhůta je dlouhá zhruba od 10 do 60 pracovních dnů. Zboží putuje přes půl světa, a proto je dodání tak dlouhé. Jak platit na eBay? Možnost platby je přes PayPal anebo debetní nebo kreditní kartou. Někdy je možné platit jen jednou variantou, tato informace je vždy uvedena u informací o dodání.

Ne všechny známé nákupní galerie PayPal nabízejí. Například AliExpress PayPal neakceptujeAmazon také ne. Opačně je tomu třeba u

Rekapitulace objednávky slouží ke kontrole všech zadaných informací. Tedy způsob dodání, způsoby platby, adresa dodání, parametry produktu a další. Je dobré všechny informace pečlivě zkontrolovat a případně opravit.

eBay vyniká širokou nabídkou zboží. Kupující zde mohou sehnat zcela nové produkty i věci z druhé ruky. Registrovaní uživatelé mohou i prodávat či dražit.
Vytvořit účet na eBay je možné zde >

Jak na eBay v češtině?

Řada českých zákazníků eBay zadává do vyhledávače ebay.cz. Tato stránka ovšem neexistuje. V minulosti byla platforma eBay dostupná v české verzi, a to na adrese cz.ebay.com, ta však s novou verzí stránek zanikla. Nakupovat na eBay v češtině je nyní možné pouze pomocí automatických překladačů.

Díky překladačům webových stránek je tedy stále možné prohlížet nabídku eBay v českém jazyce. Jak na to? Uživatelé prohlížečů Mozilla Firefox a Opera si mohou překladač stáhnout ve formě doplňku, v Google Chrome je instalovaný automaticky.

Nastavení jakékoliv cizojazyčné stránky včetně eBay do češtiny lze v Google Chrome provést dvěma jednoduchými způsoby:

  • kliknutí pravým tlačítkem myši kdekoliv na stránce a následný výběr možnosti Přeložit do jazyka čeština
  • využití ikonky Google překladače, která se nachází v adresním řádku

Zmíněné způsoby umožňují nákupy na eBay v češtině i přes skutečnost, že stránka cz.ebay.com již není k dispozici. Zboží z eBay je tak dostupné úplně všem bez ohledu na znalost cizího jazyka.

V tomto ohledu má navrch například internetové tržiště Amazon, které je v českém překladu dostupné. Nakupovat na Amazonu česky je možné na jeho německé verzi Amazon.de. Podobným způsobem lze prohlížet AliExpress v češtině.

Prodávat své zboží můžete až do 200 zemí světa a to bez znalosti cizího jazyka.
Prodávat zboží na eBay je možné zde >

eBay v němčině – eBay.de

Pokud zákazník eBay ovládá němčinu, může přejít na stránky ebay.de, což je německá mutace tohoto gigantického aukčního tržiště. Ebay.de používají miliony uživatelů stejně jako ebay.com. Jestliže chce možnosti ebay.de využít prodejce, člověk zde nemusí nic platit za umístění inzerátu. Prodávat lze auta, byty, ale i běžné zboží jako kočárky, šperky, kola, oblečení či zdravotní pomůcky.

Existuje také britská verze ebay.co.uk, která nabízí další produkty nejrůznějších kategorií. Ceny jsou uvedeny v britských librách. Výhoda britská verze eBay UK je, že zásilky z ní budou doručeny dříve než z celosvětové verze. Jak britská tak i německá varianta tržiště eBay nabízí filtrovat produkty podle kategorie „Local“, kde lze najít zboží nejen podle zvoleného druhu, ale také podle konkrétní adresy prodejce.

Německá verze ebay.de sice v češtině dostupná není, ale díky dopravě zdarma může být ideální volbou pro on-line nakupování v Německu.

Reklamace na eBay

V nákupním tržišti eBay funguje ochrana zákazníka eBay Money Back Guarantee. Pokud zákazník zboží neobdrží anebo objednávka dorazí ve špatném stavu, stačí (v případě registrovaného účtu) kliknout na „My eBay“ a následně na „Purchase History“. V této sekci je třeba najít „Return“ nebo „Item not received within 30 days of delivery.

Díky tomu je eBay reklamace snadná a nakupování činí bezpečným. Přesto se doporučuje na eBay nakupovat jen od prověřených a důvěryhodných prodejců. Proto je důležité před každým nákupem zkontrolovat důvěryhodnost prodejce. Ta je závislá na procentech spokojenosti (čím blíže 100 %, tím spolehlivější), ale také na množství kladných recenzí zákazníků. Pro tyto případy je dobré schovat si dodací list. Mnoho e-shopů zasílá dodací list online.

Zákazníci nakupující na internetu se v první řadě zajímají, zda nenarazili na podvodný e-shop. Jestli je eBay bezpečný a jaké má eBay recenze popisují tyto články.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang