Plissé žaluzie – to je dekorace i stínění v jednom

Pryč už jsou ty časy, kdy na většině oken v českých domácnostech byly horizontální žaluzie. Dnes je nabídka interiérového stínění velmi rozsáhlá a každý tak může mít stínící prvek, který perfektně doladí jeho domov. Mezi nejzajímavější patří bezesporu plissé. Co to je to plissé?

Nejčastějšími názvy jsou plissé rolety, plisované žaluzie či plisé. Jedná se o látkové stínění, jehož látka je poskládána do harmoniky a na okně tak vzhledově připomíná spíše žaluzii. Na rozdíl od látkových rolet nabízí plissé různé možnosti stahování. Ovládáte je posunem jednoho nebo více profilů a stahujete tak od shora dolů, od spodu nahoru nebo i uprostřed.

Látka, která odpuzuje prach a nečistoty

Všechny látky, které jsou používané pro výrobu plissé žaluzií jsou povrchově ošetřeny tak, aby nedocházelo k usazování prachu a jiných nečistot. Vy tak nemusíte neustále řešit otírání vrstvy prachu, jako tomu bývá například u klasických hliníkových žaluzií.

Barvy, barvy, barvičky

Stejně jako u dalších druhů látkového stínění je i u plissé široká nabídka barev látek. Najdete v ní látky jednobarevné, s jemnou texturou, vzorované. Kromě samotné barvy je velmi důležitá i propustnost dané látky. Ta značí, kolik přirozeného světla skrz látku bude do interiéru procházet.

Vy si tak můžete vybrat látku, která bude plnit funkci záclony a bude lehce stínit, ale především chránit vaše soukromí (projde přes ni denní světlo, ale ve večerních hodinách půjdou přes ni vidět pouze siluety při rozsvícení světla doma), nebo látku stínící či úplně zatemňující. Čím nižší hodnota propustnosti, tím více bude plissé stínit, v případě látek blackout úplně zatemňovat.

Jedna nebo dvě?

Líbí se vám jednolátkové plissé žaluzie, ale přijde vám škoda, že bude látka buď propustnější a nebo pak zatemňující? Chtěli byste nějakou kombinaci těchto dvou variant? I to jde. Můžete si vybrat plissé, které bude mít látky dvě a zvolit si tak pro denní použití látku ala záclonovinu a pro večer a noc pak látku například blackout.

Skvělá volba i pro atypická okna a zimní zahrady

Stejně jako je dnes široká nabídka druhů stínění, je obsáhlá i nabídka oken a HS portálů a dalších. Proto je stále častěji potřeba zastínění atypických oken či vstupů. A právě plissé jsou pro to ideální. Je možné je stahovat například i vějířovitě, nebo mít zkosené v horní či dolní části.

Plisovaná látka je mezi profily vedena za pomocí několika lanek. Tato lanka zajišťují, že se látka neprověsí a nebude tak od okna odstávat. Proto jsou plissé vhodná i pro zastínění zimních zahrad, stejně tak i střešních oken.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang