Nákup a investice do prémiových rumů a whisky

Investice do vína jsou poměrně známá věc, nicméně investovat se dá i do tvrdého alkoholu. Tou nejlepší volbou v tomto případě bude zaručeně whisky a rum prémiové kvality. Jak vlastně investice do alkoholu funguje, na co si dát pozor, a které lahve vybrat?

V následujícím článku si na všechny tyto otázky odpovíme a možná, že pak i vy rádi uložíte své volné finance právě do prémiových rumů nebo whisky.

Tvrdý alkohol jako součást portfolia

Před investicí do tvrdého alkoholu je nutné se zorientovat na trhu a zjistit, které palírny či druhy rumu a whisky jsou ty, které se k uložení peněz hodí. Mnoho lidí si totiž myslí, že když koupí obyčejnou lahev v obchodě a po 10 letech ji prodají, vydělají na tom. Takto to bohužel nefunguje, k investicím se totiž hodí pouze vybrané druhy alkoholu z prémiových palíren.

Pokud už se v této oblasti orientujete, nebo jste na dobré cestě k porozumění trhu, nebude pro vás problém kvalitní lahve rozpoznat. Je to velmi důležité, při špatné volbě se nedočkáte žádného zhodnocení, kdežto dobrý alkohol bude meziročně stoupat na ceně klidně až o 40 %.

Investiční rumy

Vybrat nejlepší rum z toho obrovského množství dostupných značek a druhů není opravdu nic jednoduchého. Není však divu, že je v nabídce tolik různých druhů, jedná se totiž o velice populární nápoj a součást mnoha oblíbených míchaných drinků.

Nás však zajímá pouze rum prémiový. Pojďme se podívat na ty nejlepší značky a jejich nejvýznamnější produkty.

  • Ron Zacapa – tato značka pochází z Guatemaly a její rumy patří mezi ty nejlepší. Pozornost byste měli věnovat zejména lahvím Ron Zacapa Centenario 23y a Ron Zacapa Centenario XO 25y.
  • Don Papa – jedná se o poměrně mladou značku, nápoje se ale řadí mezi ty nejlepší, a to hlavně z důvodu dodržování dlouholetých filipínských tradic pro výrobu rumu. Jsou dobrou volbou pro začátečníky, jejich ceny totiž zatím nejsou nikterak vysoké.
  • Diplomatico – rumy Diplomatico se vyrábí ve Venezuele. Jedná se o ryze venezuelskou rodinnou společnost, která je známá pro své různé destilační postupy, díky kterým vznikají velmi unikátní nápoje. Pokud byste rádi investovali právě do této značky, poohlédněte se po lahvích Diplomatico Reserva Exclusiva 12y a Diplomatico Ambassador Selection 14y.
  • Mezi další skvělé značky, ze kterých můžete vybírat patří například Appleton Estate, Plantation, Bumbu, El Dorado nebo Havana Club.

Investiční whisky

Při výběru whisky, ve které chcete zhodnotit své peníze, dejte přednost spíše skotské single malt, tedy jednosladové whisky. To je sázka na jistotu. Pokud však rádi riskujete nebo byste chtěli mít ve své sbírce i exotičtější a netradičnější kousky, můžete si pořídit láhev Japonské nebo dokonce české whisky.

Při výběru kromě konkrétního druhu dbejte také na značku. Výborné kvality se vždy dočkáte u značek Balvenie, Highland Park, Macallan Amber nebo Talisker.

Orientujte se také podle stáří. Zde platí, že čím je lahev starší, tím je hodnotnější. Vybírejte z limitovaných nebo výročních edic, a když se vám podaří narazit na kousek z již dlouhou dobu zavřené palírny, tak neváhejte a zařaďte jej do své sbírky.

Jako investici je vhodné koupit i whisky.

Kde investiční lahve nakupovat?

Rum i whisky vždy pořizujte z ověřených a věrohodných zdrojů. Nákup je možné také realizovat na internetových bazarech alkoholu, ale je potřeba být obezřetní a nekupovat od nevěrohodných lidí.Ty nejlepší lahve najdete ve specializovaných e-shopech, které se zaobírají pouze prodejem prémiového alkoholu.

Připravte se, že budete hledat především v zahraničí, nicméně už i na českém trhu se dá najít několik prodejců, u kterých se rozhodně nemusíte bát snížené kvality či padělků.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang