Jak vyčistit a zrychlit počítač zdarma – návod na čištění počítače

Zdá se, že počítač nebo notebook ztratil výkon, jaký měl dříve. Je zřejmě na čase vyčistit paměť počítače. Ovšem takové vyčištění počítače není levná záležitost a ne všem uživatelům se chce reinstalovat celý systém. Nabízí se tedy i možnost, jak vyčistit počítač zdarma. Zahlcená paměť počítače, jak vyčistit? Jak vyčistit počítač, návod krok za krokem? K čemu je dobré vyčistit počítač také od prachu?

Každý počítač potřebuje čas od času vyčistit, a to nejen od prachu, také vyčistit počítač od nežádoucího softwaru, který se do počítače dostane různým stahováním z internetu nebo i špatným nastavením celého počítače. Přičemž se správným vyčištěním počítače mohou být nápomocni různé speciální programy, které navrátí počítači jeho výkonnost.

Nejprve je důležité zkontrolovat, zda nejsou v počítači nějaké programy, které uživatel nepoužívá nebo se mohly nainstalovat s jinými programy, v tomto případě stačí takové programy odinstalovat. Dalším problémem může být i to, že je počítač celý od prachu a toho je zapotřebí se zbavit a také vyčistit, aby nebylo za pár měsíců nutné si pro pořízení nového PC brát kontokorent.

TIP: V případě koupě nového počítače se nabízí navštívit stránky s elektronikou Expert Elektro či Smarty.cz.

Vědět, jak vyčistit počítač zdarma je velmi důležité v případě jeho zpomalení.

Jak vyčistit počítač od prachu?

Veškerý prach, který by mohl také zpomalovat výkonnost počítače, se usazuje na tzv. chladiči. V tomto případě působí prach na chladiči jako izolant a chlazení počítače se tak stává méně efektivním a teplota počítače, tedy jeho grafické karty nebo procesu tímto stoupá. Tento problém se primárně pozná podle vyšší hlučnosti zapnutého počítače.

Díky vyčištění počítače od prachu pak uživatel získá především:

 • zlepšení efektivního chlazení
 • snížení hluku a také provozní teploty počítače
 • zachování stejné výkonnosti
 • prevence poškození
 • prodloužení životnosti ventilátorů

Jak vyčistit počítač? Nabízí se využití různých čisticích sprejů, které jsou nabízené na trhu, dále je zapotřebí také vysavač, kterým se prach odsaje a ubrousky, kterými se ventilátor otře. Primárně je nutné se k ventilátoru dostat, a to za pomocí šroubováčků.

TIP: V případě koupě repasovaného počítače se nabízí využít Počítače24.cz.

Jak vyčistit zpomalený počítač?

I po vyčištění počítače od prachu je počítač stále pomalý? Je na místě provést vyčištění počítače ještě po softwarové stránce. Spousta uživatelů má ve svém počítači nepotřebné aplikace, kdy se většina z těchto aplikací spustí již při zapnutí počítače, a o kterých nemusí uživatel ani vědět, že se spustí.

Spuštění aplikací ihned po zapnutí lze i zakázat či je deaktivovat, a to tímto způsobem:

 • nejprve je nutné otevřít správce úloh – ten se otevře po stisknutí tlačítek Ctrl + Shift + ESC
 • v horní částí správce úloh je nutné kliknout na záložku „Po spuštění
 • ve vybraném seznamu lze pak vybrat ty aplikace, které nejsou nutné spouštět ihned po zapnutí
 • po vybrání položek je nutné kliknout na tlačítko „Zakázat“ v pravém dolním rohu okna, čímž se deaktivuje spouštění aplikace po zapnutí počítače

Další krok pro zrychlení a vyčištění počítače je odinstalovat nepotřebné programy, které v počítači zabírají místo. Takových programů má každý uživatel ve svém počítači mnoho. Přebytečné programy se dají odinstalovat následujícím způsobem:

 • nejprve je zapotřebí otevřít „Ovládací panely“, ze kterých je nutné pokračovat do záložky „Programy“ a dále pak do záložky „Programy a funkce
 • v seznamu si pak uživatel vybere programy, které chce odinstalovat a v levém horním rohu kliknout na „Odinstalovat
Jak nejlépe vyčistit počítač umí mnoho programů, a některé navíc i zcela zdarma.

Jak vyčistit a zrychlit počítač od virů?

I přítomnost škodlivého softwaru počítači škodí, a to ze všeho nejvíce. Antivirových programů na současném trhu existuje nepřeberné množství, ovšem uživatelé s operačním systémem Windows 10 disponují programem Windows Defender. Jedná se sice o základní antivirový program, avšak funguje velmi dobře, zdarma vyčistí počítač a má mnoho dalších funkcí.

S programem Windows Defender musí uživatelé postupovat následujícím postupem:

 • v nabídce „Start“ je nutné vyhledat „Centrum zabezpečení v programu Windows Defender“ a tuto položku otevřít
 • v zobrazeném okně „Zabezpečení stručně“ je nutné zvolit položku „Ochrana před viry a hrozbami“
 • poté už stačí pouze kliknout na „Zkontrolovat hned“ a vyčkat na dokončení skenování počítače

Windows Defender býval v minulosti (poměrně právoplatně) kritizován za nedostatečnou ochranu. Nicméně v posledních letech z něj Microsoft udělal jeden z nejlepších antivirových programů. Jednou z jeho největších výhod je také lepší fungování s operačním systémem Windows, díky čemuž nepotřebuje tolik prostředků – zejména výkon procesoru.

Jak bezplatně vyčistit počítač?

K bezplatnému vyčištění počítače existuje celá řada programů, které lze využít k tomu, jak nejlépe vyčistit počítač. Níže jsou uvedené programy, které jsou nejspolehlivější k vyčištění počítače zdarma. Veškeré programy vyčistí registry, prohlížeč i soubory počítače, tedy celou paměť počítače.

Mezi programy, které čistí počítač zdarma od virů, patří:

 • CCleaner
 • Comodo Sytem Cleaner
 • Advanced SytemCare
 • Glary Utilities
 • AVG TuneUp
 • Clean Master

Všechny výše uvedené programy k tomu, jak vyčistit počítač, jsou zdarma, ovšem pouze některé jsou zdarma i v plné verzi.

CCleaner

Tento program je jedním z nejoblíbenějších k tomu, jak vyčistit počítač zdarma. Navíc tento program nabízí i zálohu počítače před samotným vyčištěním.

CCleaner je navíc zcela zdarma, nabízí i kompletní kontrolu počítače a disponuje češtinou a nabízí možnost odinstalování programů.

Tento program také nabízí verzi pro mobily, jak vyčistit telefon, je totiž stejně důležité, jako u počítače.

Comodo System Cleaner

Jak vyčistit počítač díky tomuto programu? Tento program obsahuje nástroje pro vyhledávání a následné mazání nepotřebných a poškozených záznamů v registru počítače. Dokáže vyčistit i soubory, které se uloží při stahování z internetu.

Comodo System Cleaner umožňuje také zálohu počítače před samotným vyčištěním. I zde je program zcela zdarma, ovšem nedisponuje češtinou a neobsahuje možnost odinstalování programů.

Advanced SystemCare

Tento program na vyčištění počítače umožňuje vyčistit registry a také defragmentovat data v počítači. Výhoda tohoto programu je, že dokáže vyhledat a odstranit možná rizika spojená s odposloucháváním či sledováním na internetu.

Celý program disponuje češtinou. Ovšem nevýhodou tohoto programu je, že plná verze je placená od 699 Kč, neobsahuje možnost odinstalování programů a není zde možnost zálohy.

Glary Utilities

Jak nejlépe vyčistit počítač tímto programem? Jedná se o tzv. utilitu, která dokáže najít a odstranit zbytečné záznamy v registru, dokáže smazat nepotřebná data z paměti a opravit či odstranit nefunkční zástupce.

Glary Utilities nabízí i možnost odinstalování nepotřebných aplikací. Nevýhodou programu je, že není dostupný v češtině, plná verze je placená od 466 Kč a není zde možnost zálohy před vyčištěním počítače.

AVG TuneUP

Tento program umožňuje komplexní vyčištění a údržbu počítače. Program prozkoumá paměť počítače, vymaže veškeré stopy v prohlížečích, cookie soubory a také mezipaměť počítače. Dále zvládá odstranit nepotřebné programy a zajistí stažení nejnovějších aktualizací.

Základní verze programu je zdarma pouze na 30 dní, poté je za 590 Kč ročně a celý program je dostupný v češtině.

Clean Master

Díky tomuto programu lze vyčistit nepotřebné soubory v počítači, vymazat registry i historii v internetových prohlížečích. Jak tedy vyčistit počítač díky Clean Master? Ihned po zapnutí programu se spustí kontrola, programy se seřadí do skupin a uživatel už pouze vybere, které chce odstranit.

Zdarma je pouze základní verze programu, plná verze je placená od 699 Kč. Dále také program nedisponuje češtinou.

Závěrem k jak vyčistit počítač zdarma

Je velmi důležité dbát na zásady kyberbezpečnosti a určitě investovat do dobrých antivirových programů, které potenciální hrozby odhalí dříve, než by mohly způsobit jakýkoliv problém v počítači.

TIP: Stejný způsob platí i v případě zpomaleného počítače, kdy je na místě vyčistit mobil.

V případě, že je počítač zpomalený, je zcela na místě vyčištění počítače, a to díky ověřeným programům, které jsou uvedené výše.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang