Bydlení s hypotékou se vyplatí. Povíme vám proč

young-adult-couple-inside-room-with-boxes-holding-new-house-keys-banner

Bydlet ve vlastním, nebo se spolehnout na pronájem? To je otázka, kterou si dřív nebo později položí každý z nás. Jednoznačně se přikláníme k bydlení s hypotékou, možná s námi budete souhlasit.

Nemovitostí je méně, to žene jejich cenu výš

Češi velmi rádi investují do vlastního bydlení. Je ale pravda, že v posledních letech šly ceny nemovitostí rapidně nahoru. Situace se samozřejmě liší dle jednotlivých regionů, ale obecně se cena nemovitostí zvýšila všude. Ač se vám to nemusí líbit, cenu vždy určuje zákon nabídky a poptávky.

To znamená, že pokud je po bytech nebo domech vysoká poptávka, jejich cena letí raketově vzhůru. Vždy se totiž najde někdo, kdo je sumu ochoten zaplatit. A v tuzemsku je bytů i domů stále málo. Na vině jsou hlavně překážky v podobě stavebních povolení, které developery zdržují od výstavby.

O půjčky na bydlení je velký zájem

Podle zprávy ČNB poskytly banky v roce 2021 nové úvěry za 368 mld. Kč. O rok dříve to bylo 217 mld. Kč. Jen málokdo má skutečně celý obnos peněz, kterým by zaplatil novou nemovitost. Většina lidí musí sáhnout po hypotéce. Nevýhoda je samozřejmě ve velkém finančním závazku, který můžete mít klidně i na 30 let. Po jeho splacení ale bydlíte ve vlastním a získáte tak jistotu bydlení. Hodnota vaší nemovitosti dále stoupá, a kdybyste se dostali do velkých finančních potíží, můžete ji kdykoli prodat.

Díky bydlení ve vlastním si domov zařídíte podle svého

S nemovitostí si pak můžete dělat, co chcete, rekonstrukce a různé přestavby podle svých přání byste v pronájmu realizovali jen těžko. I samotná rekonstrukce nebo zařizování nového domova bude něco stát. Hodí se půjčka online na cokoli, kdy nemusíte dokládat, za co přesně jste peníze utratili, a její vyřízení je navíc velmi rychlé. Online půjčku nonstop lze získat kdykoli během dne nebo noci, tedy i o víkendech a svátcích.

Svůj domov si pak vytvoříte přesně tak, jak chcete, aniž byste se museli ptát majitele bytu či domu, co smíte. A to je přesně ten důvod, proč se bydlení s hypotékou vyplatí.

Fixace hypotéky ovlivňuje úrokovou sazbu

Protože na trhu funguje regulace úvěrů, hypotéku dnes nedostane každý, kdo si o ni zažádá. Podle pravidel ČNB dostane schválený žadatel na nemovitost pouze 90 % kupní ceny. Zbytek musíte financovat z vlastních zdrojů. Jak vysoké úroky budete platit, záleží mimo jiné i na délce fixace hypotéky. Na čím delší dobu si hypotéku zafixujete, tím vyšší budete platit úrok, ale nic vás nepřekvapí. S krátkou fixací (například na jeden rok) bude úrok sice nižší, následně ale může vyskočit víc, než by pro vás mohlo být únosné.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang