Těhotenství a menstruace

Těhotenství a menstruace jsou dvě odlišné situace. Vzájemně se naprosto vylučují a tak není možné, aby žena v těhotenství měla menstruaci. Samozřejmě ke krvácení v průběhu těhotenství může dojít. Není to však krvácení menstruační, toto krvácení způsobují jej naprosto odlišné faktory.

Těhotenství a menstruace?

Jelikož je v těle ženy oplodněné vajíčko, nemůže žena menstruovat. Proč tedy ženy krvácejí i v těhotenství? Důvodů může být více.

V době, kdy žena očekává menstruaci a je již těhotná může dojít ke slabší menstruaci. Proto ani nevěnuje začínajícímu těhotenství pozornost. Toto krvácení je však mnohem slabší a vyskytuje se přibližně u čtyř procent žen. Podle statistik je krvácení připomínající menstruaci silnější jen u jednoho procenta těhotných žen. Po skončení výše uvedeného krvácení je doporučeno provést si těhotenský test.

Krvácení v těhotenství

Nepravidelné krvácení mezi šestým a osmým týdnem od poslední menstruace může svědčit pro mimoděložní graviditu. Krvácení ale může způsobit i jiný faktor a to například zánět nebo poranění při pohlavním styku. Příčinou může být i potrat, ale také fakt, že děloha pracuje a zvětšuje se.

Ke krvácení může dojít, pokud se vajíčko usazuje ve výstelce a tu poraní. V tomto, ale i v ostatních případech dochází jen ke slabému krvácení.

Pokud je krvácení v těhotenství silné, může jít bohužel o potrat, který je spojen i s velkými bolestmi břicha. Jedná-li se o potrat v počátku, dá se ještě mnohé zachránit, je však nutné vyhledat okamžitě lékařskou pomoc. V současnosti s pomocí moderních metod lze často hrozícímu potratu zabránit.

Rozjede-li se krvácení naplno a bolesti břicha jsou skutečně velké, pak už je bohužel pozdě a došlo k samovolnému potratu. Pokud se toto stane, je nutné následné vyčištění děložní dutiny, které se provádí pod narkózou. Po té je nutné minimálně půl roku počkat, než se začnete pokoušet znovu otěhotnět.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang