Špinění v těhotenství

Špinění v těhotenství je hlavně v jeho počátcích velmi častý jev. Ke špinění dochází u spousty žen, ale ne vždy je to problém, který by měl těhotenství ohrozit. Jsou dokonce i ženy, které nešpiní pouze na začátku, ale špiní po celou dobu těhotenství a přesto porodily zdravé děti.

Špiněním se nazývá slabé krvácení z vagíny ženy, jde jen o malé množství krve. Špinění není menstruace, protože není ani zdaleka tak silné. Ke špinění dochází při oplodnění vajíčka, ale také při infekci, nebo pokud je žena mimoděložně těhotná, což je však malá pravděpodobnost.

Co špinění způsobuje

Pokud občas zašpiníte a špinění během pár dní samo zmizí, pak se jedná o poměrně běžný jev, který těhotenství provází. Špinění může způsobit hormonální nerovnováha, která se v těhotenství u velkého množství žen projevuje.

Pokud se špiní v pozdější fázi těhotenství, může být příčinou nízké nasedání placenty, nebo k odloučení placenty na větší ploše. Zde je potřeba léčení, protože je v ohrožení jak plod, tak i rodička. Určitě byste neměla přehlížet jakékoliv krvácení, nebo špinění, obzvlášť je-li provázeno bolestmi břicha, teplotou, kontrakcemi, nebo zimnicí.

Sex a špinění

Rozhodně se vyvarujte sexu, pokud špiníte a snažte se být v klidu. Spousty těhotných žen fakt, že špiní, znepokojuje. Pokud je příčinou cokoliv, co by vás, nebo vaše miminko ohrožovalo na životě, dojde k hospitalizaci. Pokud je situace v normálu, pak vám doktor určí domácí léčení a klidový režim.

Lékař vám s největší pravděpodobností předepíše Magnesium a Ascorutin, které špinění buď úplně potlačí, nebo jej alespoň zmírní. Někdy však špinění může mít i vážné důvody, které mohou vést k ukončení těhotenství, protože krvácení může způsobit probíhající samovolný potrat. Toto je však ten nejhorší možný scénář. Ve většině případů se jedná o běžnou věc, provázející těhotenství.

Co na závěr?

Závěrem je třeba zopakovat, že i při malém zakrvácení nebo zašpinění je třeba navštívit gynekologa. V některých případech se příčina zašpinění či krvácení nezjistí, avšak pro klid těhotné ženy je návštěva lékaře vhodná. Je dobré se ujistit, že se nejedná o nic vážného, než něco zanedbat.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang