Pohyby v těhotenství

Na pohyby v těhotenství se těší nejedna maminka. Neustále se pozoruje zejména v období, kdy se už mají pohyby objevit. Díky pohybům v těhotenství zjistíme, že je naše miminko v pořádku a to už i bez toho, abychom musely jít na ultrazvuk.

Pohyby jsou na ultrazvuku znatelné již na začátku těhotenství, maminky je však vnímají později. U prvorodiček je to okolo 20. – 22. týdne těhotenství, druhorodičky a vícerodičky vnímají pohyby dříve.

První pohyby miminka

První pohyby cítíte jako vlnění a bublání v bříšku. Jak často k pohybům dochází? Ze začátku pohyby vnímáte méně intenzivně, s postupem rostoucího těhotenství pohybů přibývá. Každé miminko je ale jiné a každé o sobě dává vědět v jiném časovém rozmezí a v jiné intenzitě.

Četnost pohybů miminka by si měla maminka hlídat. Měla by sledovat, kdy k nim dochází. Dítě reaguje na klid, na hluk, ale především na jídlo a tak nejvíc pohybů zaznamenáme v době, kdy jsme právě dojedly. Neexistuje pravidlo, kolik přesně pohybů má maminka ve stanoveném období cítit. Podle odborné literatury je však nepsaným pravidlem více jak deset pohybových epizod za dvě hodiny.

Někdy se může stát, že žena pohyby necítí. V tomto případě, by měla ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nemusí jít o nic vážného, ale naopak se také může jednat o velmi vážný problém. Miminko může být například špatně zásobeno kyslíkem.

V období zhruba 28. týdne těhotenství jsou pohyby zcela jasné, zřetelné a někdy i dokonce viditelné. Maminky například mohou mít zvláštně zakulacené bříško, záleží na tom, co miminko v bříšku právě dělá.

Pohyby do vašeho těhotenství přinesou pocit velkého štěstí a mnohem větší a prohlubující se lásku k vašemu miminku.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang